Počet výsledků: 85

Otevřít filtraci

Zánět mozkomíšních plen, zánět „mozkových blan“ neboli meningitida je obávané onemocnění, které může mít závažnou prognózu. Takzvané „mozkové blány“ (přesněji řečeno mozkomíšní pleny) pokrývají nejen mozek, ale i míchu. Původcem onemocnění může být virus, bakterie, případně jiné mikroorganismy. Viz také zánět, mozkomíšní pleny (meningy) a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz meningitida.

Mozkomíšní pleny je jiný název pro meningy. Viz také mozek, mícha.

Mozkomíšní mok (lat. liquor cerebrospinalis) neboli CSF (zkratka pochází z anglického názvu cerebrospinal fluid) je čirá tekutina, která obklopuje mozek a míchu, tvoří jejich tekutý obal a nadlehčuje je. V případě úbytku mozkomíšního moku (např. v důsledku lumbální punkce) může pacient pociťovat bolesti hlavy, neboť mozek při sebemenším pohybu hlavy více „naráží“ do kostí lebky. Mozkomíšní mok vzniká v mozkových komorách. Obrázek: Mozkomíšní mok (vyznačen modře) vzniká v mozkových komorách, odkud pak odtéká do subarachnoidálního prostoru. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také mozek, mícha.

Mozkové pleny jsou meningy nacházející se v oblasti mozku.

Tvrdá plena neboli dura mater je nejzevnější a nejtvrdší ze tří obalů centrálního nervového systému (mening). Obrázek: Meningy – schematický nákres. Mezi lebeční kostí a mozkem se nachází tvrdá plena, pavučnice a omozečnice. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také meningy.

Míšní pleny jsou meningy nacházející se v oblasti míchy. Viz také mícha.

Měkká plena je jiný název pro omozečnici.

Plná krev je krev, ze které nebyla odstraněna žádná její složka; obsahuje tedy červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky i krevní plazmu. Plná krev se někdy používá při transfuzích. Viz také krev.

Zánět šlachy neboli tendinitida nejčastěji vzniká v důsledku nadměrného namáhání šlachy nebo jejího poranění, často i při sportu. Často se vyskytuje na šlachách loktů, zápěstí, prstů, stehen, ale může postihovat i jiné šlachy v těle. Viz také zánět, šlachy.

Zánět příušních žláz neboli parotitida může postihovat jednu nebo obě příušní žlázy. Existují různé příčiny zánětu příušních žláz, z nichž nejznámější je virus způsobující příušnice. Viz také zánět, příušní žlázy.

Zobrazeno 1 až 10 z 85

Počet výsledků